Jak stworzyć nastrojowe oświetlenie w sypialni?

Każdy z nas po całym dniu potrzebuje odrobiny relaksu, a dla wszystkich domatorów najlepiej sprawdza się relaks w sypialni. Jednak, aby stworzyć odpowiedni nastrój potrzebne jest właściwe oświetlenie, które powinno być lekko przyciemniane czy z możliwością regulacji. Dzięki temu można stworzyć odpowiednią atmosferę, zarówno romantyczną, jak i po prostu zapewniającą odprężenie w ramach koloroterapii.

Koloroterapia w Twojej sypialni – co należy wiedzieć?

Chromoterapia jest jedną z niekonwencjonalnych metod leczenia. Korzystają z niej choćby ośrodki SPA, tworząc relaksującą atmosferę. Nazywana jest także koloroterapią i zakłada, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Choć w żadnych badaniach nie udowodniono jej skuteczności, to również nie dowiedziono, że może szkodzić. Działa trochę jak placebo. Niektóre osoby rzeczywiście odczuwają, że w otoczeniu pewnych kolorów czują się lepiej, a wśród innych gorzej. Sypialnia powinna być urządzona zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej, a właściwie lepiej. To oznacza, że powinno w niej się znaleźć tylko to co niezbędne, zgodnie z modną ostatnio aranżacją japandi. Zatem centralnym elementem jest łóżko obok mogą być zawieszone czy postawione szafki nocne, na których znajdą się niewielkie lampki. Po drugiej stronie stanie szafa, choć można ją postawić także przy ścianie blisko łóżka. Mebli generalnie nie powinno być zbyt wiele. Również światło powinno być raczej rozproszone, choć oczywiście jest też miejsce na punkty świetlne. Generalnie, aby stworzyć wnętrze sprzyjające relaksowi nie trzeba stawiać czy wieszać w nim telewizora, choć bywają osoby, które przy telewizji zasypiają i nie wyobrażają sobie, by tego elementu mogło nie być w tym wnętrzu. Generalnie meble mogą być utrzymane w ciemnych kolorach, pod warunkiem, że całość aranżacji nie jest przytłaczająca. Na ściany warto zatem wybrać pastelowe kolory, jeśli meble są utrzymane w ciemnej tonacji kolorystycznej. Z kolei gdy są białe można pozwolić sobie nawet na czarne i szare ściany. Ciemne stonowane barwy mogą sprzyjać relaksowi i tworzyć nastrojowe wnętrze, natomiast według koloroterapii nie można tego powiedzieć o czerwieniach czy żółciach, które mogą stanowić jedynie subtelne akcenty.

Jakie oświetlenie główne wybrać do sypialni, by uzyskać relaksującą atmosferę?

Jeśli chcecie stworzyć nastrojowe wnętrze, to oświetlenie główne nie powinno być zbyt jaskrawe i mocne. Dobrze sprawdzają się lampy wiszące z zamkniętymi kloszami. Można również wybrać nowoczesny plafon. Ten ostatni może się skomponować z oczkami LED umieszczonymi liniowo po dwóch stronach pomieszczenia. Oczywiście dla niektórych nastrojowo będą się prezentować mieniące się kryształki w połączeniu z ciepłą barwą światła, stąd żyrandol w stylu glamour także może być odpowiednim wyborem.

Sufit podwieszany ozdobiony taśmą LED stworzy odpowiedni nastrój

Oczywiście bardzo popularnym rozwiązaniem do sypialni są sufity podwieszane. Można je uzupełnić o dowolne oświetlenie, nawet lampy wiszące. Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia, ale i Waszych preferencji. Jednak my proponujemy klasyczne oczka LED, których położeniem można sterować, podświetlając określone strefy w sypialni. Do nich doskonale sprawdzi się zestaw taśmy LED. Samoprzylepna taśma LED może ozdobić brzegi sufitu podwieszanego. Można ją umieścić również w specjalnie przygotowanych profilach. Oczywiście sama taśma nie będzie świecić, jeśli nie podłączymy jej do zasilacza. Decydując się na taśmę LED RGB czy inną z móżliwością zmiany koloru, trzena jeszcze wybrać pilot do sterowania. Zamiast kupować wszystkie elementy osobno, lepiej postawić na zestaw taśmy LED.

Nastrojowy efekt możesz uzyskać podświetlając ramę lub wezgłowie łóżka

Idealny zestaw taśmy LED podświetlający ramę łóżka składa się zarówno z zasilacza, taśmy LED z ciepłą barwą światła, jak i pilota do sterowania czy też ściemniania oświetlenia. Można podświetlić też wezgłowie łóżka w ten sposób stosowanie lampek nocnych nie musi być konieczne. Oświetlenie LED podkreśli geometrię ramy, a jednocześnie stworzy przytulną atmosferę, która sprzyja dobremu odpoczynkowi i odprężeniu.