Styl minimalistyczny w kuchni

kuchnia

Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii. Dziś mało kto o tym pamięta, ponieważ coraz częściej pojawia się on w europejskich domach. We wnętrzach urządzonych w tym stylu doskonale będą czuły się osoby utożsamiające się ze stwierdzeniem „im mniej, tym lepiej”. Czym cechuje się ten podkreślający nowoczesność wnętrza styl? I jak powinna wyglądać urządzona w nim kuchnia?

Styl minimalistyczny – podstawowe cechy

Styl minimalistyczny zgodnie ze swoją nazwą cechuje się minimalizmem pod każdym względem. Wnętrza, w których panuje, są urządzone z klasą i elegancją przy wykorzystaniu materiałów bardzo dobrej jakości, ale bez przepychu. Brak w nich niepotrzebnych zdobień czy dodatków – często nawet nie pojawiają się uchwyty przy szafkach. Dominują geometryczne kształty i proste linie, a gama kolorystyczna nie jest zbyt bogata. Mimo to wnętrza w stylu minimalistycznym często mają wyrazisty charakter. Dobrze urządzone mieszkanie w stylu minimalistycznym daje wytchnienie od nadmiaru bodźców oraz poczucie harmonii.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Minimalistyczna kuchnia to doskonały wybór dla osób, które źle się czują w otoczeniu licznych przedmiotów, dekoracji. Aranżacja w tym stylu przewiduje ograniczenie dodatków do absolutnego minimum, a wszelkie sprzęty czy produkty powinny znaleźć swoje miejsce wewnątrz szafek, byśmy mogli cieszyć się czystymi blatami. Styl minimalistyczny to doskonały wybór do niewielkich kuchni. Brak nadmiaru elementów oraz gładkie blaty i fronty mogą sprawiać wrażenie, że pomieszczenie jest przestronniejsze.

Meble w kuchni w stylu minimalistycznym są proste pod każdym względem. Raczej nie znajdziemy w takim wnętrzu miękkich, obłych kształtów – dominować będą kąty proste. Ich fronty pozbawione są jakichkolwiek zdobień, często także uchwytów.

Ściany i podłogi poleca się wykończyć lśniącymi, gładkimi kafelkami. Bardo dobrze sprawdzą się te o dużych rozmiarach, ponieważ ograniczymy w ten sposób liczbę spojeń.

Wgryź się w świetne tematy w dziedzinie domu, budownictwa i aranżacji na www.robocizna.pl.

Kolory w minimalistycznej kuchni

Styl minimalistyczny w kuchni zwykle kojarzy się z bielą, szarością lub czernią. To właśnie te kolory pojawiają się najczęściej w projektach w tym stylu, a ich kontrastujące zestawienia mogą dawać ciekawe efekty. Jeżeli nie chcesz, by kuchnia była zbyt surowa, możesz ocieplić ją nieco elementami z drewna.