Lustra weneckie – zastosowanie

lustra

Lustra weneckie mają coraz szersze zastosowanie. Umożliwiają obserwowanie kogoś, bez bycia widzianym. Patent opracował w 1903 roku Emil Bloch. Ten rodzaj luster jest pokrywany cienką warstwą metalu (najczęściej aluminium). Działanie według założeń zapewnia odpowiednie oświetlenie: jedno z pomieszczeń musi być jasne, a drugie ciemniejsze. W jasnym pomieszczeniu w lustrze będziemy widzieli własne odbicie, natomiast z ciemniejszego pomieszczenia istnieje możliwość obserwacji.

Ciekawe właściwości lustra weneckiego zapewniają mu dużą popularność w wielu dziedzinach. Powszechnie stosowane jest w salach przesłuchań. Możliwa jest wtedy obserwacja oskarżonego i np. jego identyfikacja przez świadków. Lustra weneckie w swojej pracy wykorzystują także m.in. iluzjoniści. To dzięki nim wykonują część swoich sztuczek. Na tej samej zasadzie co lustra weneckie, działają też okulary zwane lustrzankami. W momencie, kiedy osoba nosząca je uzyskuje efekt przyciemnienia, człowiek obok nie widzi jej oczu, a jedynie odbite otoczenie. Lustra weneckie znajdują także zastosowanie przy produkcji okien. Wstawienie ich wzmacnia komfort domowników, szczególnie w gęsto zasiedlonych miejscach.

Niestety istnienie luster weneckich skutkuje również niepożądanymi zachowaniami, jeśli trafią w nieodpowiednie ręce. Zdarza się, że są montowane w przymierzalniach w sklepie. Jest to nieuczciwe wobec klientów, którzy pragną mieć komfort przy mierzeniu rzeczy. Istnieje jednak sposób na zidentyfikowanie lustra weneckiego. Wystarczy przyłożyć do niego palec. Jeśli między palcem a lustrem będzie widoczna przerwa, wszystko jest w porządku. W innym razie, gdy palec będzie od razu stykał się ze swoim odbiciem, lepiej zachować ostrożność.

Ocena luster weneckich, będzie zależała od osobistych doświadczeń. Jak większość wynalazków mogą one, zależnie od intencji, służyć albo dobru, albo złu. Jedno jest pewne, że lustra weneckie pomogły rozwiązać wiele problemów współczesnego świata i ciągle znajdują kolejne zastosowania. Po więcej świetnych porad na temat aranżacji domowych pomieszczeń możesz wstąpić na www.robocizna.pl.