Okna PCV w pokoju dziecięcym – jakich zabezpieczeń wymagają?

Urządzenie pokoju dziecięcego wymaga od nas nie tylko odpowiedniego poczucia estetyki. Przede wszystkim powinniśmy myśleć o zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pociechom. Choć w przypadku wyboru mebli, ostrych krawędzi czy dostępności gniazdek elektrycznych jest to oczywiste, wiele osób zapomina o ochronie okien, które w pewnym momencie życia dziecka stają się bardzo interesujące dla naszej pociechy. Jak zabezpieczyć okna w pokoju dziecięcym?

Rodzaje blokad do okien

Wielu rodziców nie do końca zdaje sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem może być niezabezpieczone okno w pokoju dziecięcym. Ciekawe świata maluchy mogą wspinać się i próbować zwiedzać świat na własną rękę, gdy tylko spuścimy je z oczu. Czasem wystarczy zaledwie ułamek sekundy, by doprowadzić do tragedii. Dlatego doskonałym pomysłem jest odpowiednie zabezpieczenie okien przed ciekawskimi pociechami.

Producenci okien oferują różnego rodzaju blokady. Najpopularniejszą z nich jest klamka na kluczyk, która po wciśnięciu cylinderka uniemożliwia otwarcie okna bez przekręcenia kluczyka. Innym rozwiązaniem są też klamki z przyciskiem blokującym, która uniemożliwia pokonanie zabezpieczenia przez małe dziecko.

Dla osób, którym zależy na możliwości częstego otwierania okna przy maluchu doskonałą propozycją będą okna z ogranicznikiem otwarcia, który pozwala na uchylenie okna jedynie do określonej pozycji. Dzięki temu możliwe jest swobodne wietrzenie pomieszczenia bez obaw, że dziecko będzie próbowało wyjść przez okno. Aby zachować odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu przez cały rok, także w sezonie grzewczym, warto zainwestować w montaż specjalnych nawiewników higrosterowanych lub sterowanych ręcznie. Dzięki temu nie trzeba będzie codziennie wietrzyć pokoju przy niskich temperaturach na zewnątrz, narażając przy tym malucha na przeziębienie.

Bezpieczne okna w pokoju dziecięcym

Dzieci w przeciwieństwie do większości dorosłych są znacznie bardziej wrażliwe na różnego rodzaju dźwięki. Warto o tym pamiętać, planując wykończenie pokoju dziecięcego i zainwestować w okna, które gwarantują wysoki komfort akustyczny: oknach z wyciszającym pakietem trzyszybowym czy posiadających szyby dźwiękochłonne.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są tzw. bezpieczne szyby, które jest dodatkowo zabezpieczone specjalną folią PVB montowaną pomiędzy dwoma taflami szkła. Tworzą one jeden pakiet, montowany od wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawia, że w razie rozbicia szyby przy użyciu ciężkiego przedmiotu, szkło nie rozsypuje się, a jedynie pęka, pozostając w ramie okiennej. Dzięki temu nawet w awaryjnej sytuacji dziecko będzie całkowicie bezpieczne.