Oświetlenie zewnętrzne domu – o czym warto pamiętać

Aranżacja przestrzeni znajdującej się na zewnątrz domu jest równie istotna, jak ta, która znajduje się w jego wnętrzu. Niestety bywa traktowana po macoszemu, bo wielu inwestorów koncentruje się na urządzaniu pomieszczeń mieszkalnych, a ogród zostawia na sam koniec. Tymczasem jest to kwestia niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo domowników. To natomiast zależy między innymi od tego, czy posesja zostanie właściwie oświetlona. Oświetlenie zewnętrzne warto zaplanować odpowiednio wcześnie, by w momencie wprowadzania się do nowo wybudowanego domu lampy były już zamontowane. Co istotne, nie należy tu ograniczać się wyłącznie do opraw oświetleniowych montowanych przy drzwiach wejściowych. Równie istotne jest przecież bezpieczne poruszanie się po ogrodzie. W niniejszym tekście podpowiadamy, jak planować takie oświetlenie i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze opraw.

Przestrzeń wokół domu – praktycznie i bezpiecznie

O urządzaniu przydomowej przestrzeni napisano wiele poradników. Przydatne informacje można znaleźć między innymi na stronie ibudujesz.pl. Wśród niezbędnych elementów, które należy uwzględnić, aranżując taką przestrzeń, wymienia się oświetlenie. To powinno zostać zaplanowane z uwzględnieniem oczekiwań wszystkich użytkowników. Istotne są zarówno preferencje dotyczące estetyki przestrzeni, jak i bezpieczeństwa domowników, zarówno dzieci, jak i osób starszych. Zamontowane na zewnątrz oprawy oświetleniowe powinny umożliwiać przemieszczanie się po posesji po zapadnięciu zmroku. Odpowiednio rozmieszczone ograniczą ryzyko potencjalnie niebezpiecznych upadków. Zwiększą też poczucie bezpieczeństwa poprzez oświetlenie strategicznych miejsc, do których mogłyby się dostać niepowołane osoby z zewnątrz. Bardzo ważny jest też uzyskany efekt estetyczny. Lampy podświetlające ogrodowe ścieżki oraz elewację budynku pomagają budować efektowny wizerunek posesji po zmroku. Natomiast te, które zostaną w odpowiedni sposób rozmieszczone na terenie ogrodu, pośród znajdującej się w nim roślinności mogą tworzyć nieprawdopodobne wręcz sceny świetlne.

Jakie oprawy montować w ogrodzie?

Lampy przeznaczone do umieszczenia na zewnątrz budynku dostępne są w różnych kategoriach. Są to oprawy natynkowe montowane na ścianie budynku, lampy wiszące, które świetnie sprawdzają się na tarasie, jak i w altanie, oprawy najazdowe, które bardzo dobrze realizują swoje zadanie na podjeździe, a także słupki oświetleniowe sytuowane zwykle przy ścieżkach na terenie ogrodu albo przy tarasie. Ogromne zróżnicowanie takich opraw widać na w asortymencie sklepu https://lampy.it. Poza oprawami elektrycznymi inwestorzy mają też dyspozycji lampy solarne oraz, w przypadku przestrzeni rekreacyjnej, budujące klimatyczny nastrój latarenki ze świecami.

Lampy elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Komfort użytkowania przestrzeni zewnętrznej po zapadnięciu zmroku, bezpieczeństwo domowników i efektowny wygląd podświetlonej posesji to efekt odpowiednio dobranych opraw oraz wykonania przemyślanego planu oświetlenia zewnętrznego. Pomoże w tym kilka poniższych wskazówek. Po pierwsze w przypadku opraw montowanych na zewnątrz bardzo ważna jest klasa szczelności opraw. Właściwie dobrana będzie chronić przed wnikaniem do oprawy drobnych ciał stałych (drobinki kurzu) oraz przed wilgocią, a nawet strumieniem wody. W planowaniu oświetlenia posesji pomocne są lampy z czujnikami ruchu, a także z czujnikami zmierzchu. Przy wyborze opraw warto utrzymać ich jednolitą stylistykę i dopasować formę do stylu architektury budynku.