Rodzaje wanien – znajdź model do swojej łazienki

Wanna wolnostojąca będzie dobrym rozwiązaniem w przestronnym salonie kąpielowym. W małej łazience lepszym pomysłem będzie brodzik prysznicowy. W teorii wszystko wydaje się bardzo proste, a jednak aranżacja łazienki wcale nie jest banalnym zadaniem. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru wanny, by stworzyć funkcjonalną łazienkę.

Wanna prostokątna, a może brodzik? Wybór a potrzeby

Wybór konkretnej wanny i urządzenie łazienki zależy od naszych oczekiwań i możliwości – m.in. dostępnej powierzchni oraz budżetu. Przyjmuje się, że najbardziej uniwersalne są wanna prostokątna lub kabina prysznicowa i te rozwiązania mają najwięcej zwolenników.

Wybór wanny czy prysznica to jednak jedna z kluczowych decyzji, gdy urządzasz albo remontujesz dom czy mieszkanie. Weź pod uwagę jej wielkość, swoje potrzeby, liczbę domowników, a także określ maksymalny budżet. Innego wyboru dokona rodzina z dwojgiem dzieci i psem, innego para seniorów, grupa studentów czy wreszcie singiel. Kieruj się zasadą, że łazienka przede wszystkim powinna gwarantować komfort.

Dostępne rozwiązania – znajdź opcję dla siebie

Wanna. Wanna narożna, okrągła, owalna czy prostokątna pozwala na relaks po ciężkim dniu, ale jest też bardzo praktyczna. Można wziąć kąpiel, wykąpać dziecko, kota albo psa, ale także zapomnieć o zmęczeniu. Powierzchnia łazienki ma podstawowe znaczenie podczas wyboru konkretnego modelu, ale weź pod uwagę też inne kryteria – jak m.in. materiał, z którego wanna została wyprodukowana.

Brodzik prysznicowy. Zwykle gości w niedużych pomieszczeniach – brodzik prysznicowy jest praktyczny i zajmuje niewiele miejsca. To dobry wybór do mieszkań o małym metrażu.

Parawan nawannowy. Można też rozważyć inne rozwiązanie. Alternatywą dla obu powyższych propozycji jest parawan. Można go zamontować na wannę i korzystać z plusów zarówno prysznica, jak i wanny.

Modele wanien – kształt i materiał wykonania

Wanny mają różną wielkość i kształt, są też produkowane z różnych tworzyw. Warto wiedzieć co nieco na ten temat, by znaleźć model odpowiedni dla siebie. Dużą popularnością od lat cieszą się wanny akrylowe, bo utrzymują ciepło przez długi czas, ich pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna, są też lekkie i dostępne w przystępnej cenie. Z kolei wanny żeliwne przekonują solidnym wykonaniem, ale są zimne i ciężkie. Modele z imitacji marmuru są odporne na uszkodzenia i eleganckie, ale drogie. Częsty wybór to wanna prostokątna lub narożna, ale jej wielkość oraz kształt zależą od pomieszczenia. Zwykle to ono dyktuje nam wybór.