Jak w 5 krokach odmienić wnętrze starego mieszkania i zamienić go w stylowy loft

Mówi się, że stare mieszkania mają duszę, jednak na pierwszy rzut oka często widać tylko odrapane ściany czy wysłużone, porysowane podłogi. Czy jednak te i inne elementy można jakoś wykorzystać? Otóż tak, ponieważ będą one doskonałym elementem mieszkania w stylu loft. Poznaj 5 kroków, jak odmienić wnętrza.

Po pierwsze: zajmij się całymi ścianami bądź ich częścią – wybierz beton dekoracyjny, cegłę lub kamień

Na samym początku warto zająć się ścianami, a dopiero w dalszej kolejności wziąć się za podłogi, wszak brudu, kurzu i pyłu może być sporo. Musisz ocenić stan ścian i zdecydować co z nimi zrobisz. Odrapana ściana może być jakimś elementem stylu loftowego, ale zwykle łuszcząca się farba nie wygląda dobrze, zatem lepiej wybrać jakiś nowy materiał. Dobrym wyborem może być beton dekoracyjny, który nakłada się np. specjalną szpachelką, tworząc nieregularne wzory. Na jednej ze ścian może znaleźć się także cegła klinkierowa lub tradycyjna. Zresztą być może znajdziesz ją pod warstwą odrapanej farby. Wtedy wystarczy, że odpowiednio zabezpieczysz ją przed wilgocią i elegancka loftowa ściana będzie gotowa. Sprawdzi się też kamień naturalny, zwłaszcza łupek lub wapień.

Po drugie: postaw na cyklinowanie podłogi drewnianej albo wybierz betonową posadzkę bądź płytki imitujące beton

Ściany mamy za sobą więc teraz trzeba wziąć „na tapetę” podłogi. Jeśli są podniszczone, ale drewniane to może jest szansa je odnowić. Musisz sprawdzić czy pod deskami nie kryje się pleśń i grzyb, a także czy nie pękają i nie butwieją nadmiernie. Jeśli tak się nie dzieje możesz przystąpić do zabiegu cyklinowania. Oczywiście najlepiej sprawdza się on w przypadku parkietów drewnianych. Gdy drewno jest zbutwiałe czy spleśniałe, albo na podłodze jest inny zniszczony materiał, to możesz pokusić się o nowe wykończenie. Sprawdzi się sama betonowa posadzka, oczywiście warto by pod jej powierzchnią znajdowało się ogrzewanie podłogowe. Zamiast takiego ekstremum można wybrać także płytki imitujące beton. To najczęściej płytki LVT, choć może to być gres. Na pewno te pierwsze będą bardziej praktyczne, bo łatwo się je montuje i nie trzeba używać spoin.

Po trzecie: Wymień oświetlenie na loftowe

W kolejnym kroku zajmij się oświetleniem. Powinno być loftowe, zatem sprawdzą się minimalistyczne metalowe oprawy lamp. Mogą być stworzone z samych prętów, tworzących kontur, ale sprawdzą się też metalowe obudowy, np. z rdzawym, celowym efektem. Warto pamiętać, że poza oprawami ważne są też żarówki. W tym przypadku sprawdzą się te wykonane w technologii LED, ale inspirowane starymi żarówkami, zarówno ich kształtem, jak i żarnikiem, który imitują diody LED.

Po czwarte: wykorzystaj stare meble i postarz je przy użyciu papieru ściernego

Bez wątpienia w loftowej aranżacji nie może zabraknąć starych, czy stylizowanych mebli. Można je samodzielnie podrasować stosując papier ścierny. W ten sposób nabierają bardziej szlachetnego wyglądu. Meble z efektem odrapanej farby mogą być modne i efektowne. Obok lamp dobrze wpisują się w filozofię industrialnej stylistyki. Warto wybrać komody, stoły, a nawet łóżka w ten sposób przygotowane.

Po piąte: stwórz meble z palet samodzielnie i zadbaj o stylowe dodatki we wnętrzu i na ścianach

Meble można kupować, można je też przerabiać albo robić od podstaw. Jak wiadomo palety przemysłowe często zalegają na magazynach. Takie materiały świetnie sprawdzają się do wykonania łóżka czy narożnika. Niemniej jednak potrzebny jest projekt, zaopatrzenie we wszystkie narzędzia, zapał, a także spora dawka pozytywnej energii i umiejętności. Gdy już masz skompletowane meble, potrzebne będą też dodatki. Przyda się galeria ścienna na zdjęcia. Można w niej umieścić czarno-białe zdjęcia wpisujące się w wybraną stylistykę.

Tak naprawdę stare mieszkanie może bardzo szybko odmienić, by zyskać loftowy charakter. Wystarczy odrobina chęci, umiejętności i pomysłu. Gotowa galeria ścienna będzie świetnym, nowoczesnym rozwiązaniem. Znajdą się w niej fotografie artystyczne, rodzinne portrety, autoportrety, zdjęcia czworonożnych pupili, dzieci czy cokolwiek innego Wam się spodoba.