Praca zdalna- efektywna organizacja pracy w domu.

W nowej rzeczywistości, jaką już od kilku miesięcy kreuje trwająca pandemia koronawirusa, wielu z nas, dość nagle musiało przenieść pracę z biura do domu. Pozornie ta perspektywa mogła się wydawać atrakcyjna, a faktycznie sprawia, że musimy sprostać nowym wyzwaniom. Jak zatem zorganizować pracę w domu, by była w pełni efektywna? O to kilka wskazówek:

Wygospodaruj miejsce do pracy w domu! Stałe stanowisko, które pozwoli Ci mieć wszystko, co potrzebne do pracy pod ręką to podstawa. Nawet jeśli do tej pory, było Ci zbędne, to najlepiej jeśli zaopatrzysz się w biurko i fotel biurowy. Takie meble zapewnią komfort i ergonomie, co ma wpływ na zdrowie.

Jak wybrać krzesło do biura ?

Działaj zgodnie z planem! O dobrej organizacji, decyduje właściwie opracowany harmonogram, dzięki któremu wywiążesz się ze wszystkich zawodowych obowiązków. Nie inaczej jest, kiedy pracujesz zdalnie. Najlepiej określić priorytety – w pierwszej kolejności sprawy o najkrótszym terminie realizacji. Jednocześnie należy pamiętać, że plan musi być realny. To, że pracujesz w domu, nie powinno oznaczać, że masz wygospodarować więcej czasu na pracę, niż przewiduje etat wskazany na umowie.

Nie łącz życia prywatnego z zawodowym! To bardzo istotna kwestia. Jak to mówią: robiąc wiele rzeczy na raz, nic nie zrobisz dobrze. Dlatego organizując pracę w domu, najlepiej wyznaczyć na nią konkretne godziny dnia. Ważne wówczas, by w ten czas nie wplatać szykowania obiadu, sprzątania i wszelkich innych spraw domowych. Inaczej ujmując, najlepiej działaj, tak jak wychodząc poza dom – do biura.

Zachowaj dyscyplinę! Na tą kwestię składa się nie tylko solidne wywiązywanie z godzin pracy i nałożonych obowiązków. By, praca w domu nie przewróciła codzienności do góry nogami, unikaj pracy w piżamie i pamiętaj o higienie. Wygoda, świeżość i schludność pozwalają zachować dobre samopoczucie i właściwą energię!

Pamiętaj o przysługujących przerwach! Pracując zdalnie masz takie same prawo i potrzebę odpoczynku, jak w biurze. Wręcz jest ona niezbędna do tego, byś był w pełni produktywny i efektowny.

Organizując pracę zdalną poza tymi podstawowymi wskazówkami, warto pamiętać jeszcze o takich drobiazgach, jak regularne wietrzenie mieszkania, unikanie rozpraszaczy: telewizora, zbyt głośnej muzyki, social mediów, czatowania ze znajomymi w godzinach pracy. Tak naprawdę praca w domu, nie powinna się zbytnio różnić, od tego, jak wyglądała w biurze. Naturalnym staje się jednak, że musimy jej organizacji nauczyć się na nowo.