Osiem wskazówek, jak zachować spokój.

Obecna presja, stres, kryzys pandemiczny — wszystkie te elementy składają się na to, że przedsiębiorcy tracą spokój. Gorączkowe tempo i ciężka odpowiedzialność, która wiąże się z byciem menedżerem, są czasami trudne do zniesienia i mogą szybko doprowadzić do utraty opanowania. Kilka wskazówek jest bardzo przydatnych, aby zachować spokój w każdych okolicznościach.

Rozpoznawanie oznak utraty kontroli.

Zanim zadasz sobie pytanie, jak zachować spokój, ważne jest, aby rozpoznać momenty, w których tracisz panowanie nad sobą. Istnieją pewne wyraźne oznaki, które bezpośrednio pokazują, w jakim stanie się znajdujesz: Twoje serce przyspiesza, ręce się zaciskają, głos drży lub adrenalina wzrasta. Są to oznaki stresu lub złości, które mogą szybko cię przytłoczyć i sprawić, że stracisz panowanie nad sobą, co może również prowadzić do popełniania błędów. Po rozpoznaniu tych oznak należy zastosować następujące wskazówki. Metody takie jak mierzenie pulsu mogą również pomóc w ustaleniu, czy jesteś naprawdę spokojny.

Wyeliminuj negatywne myśli.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest praca nad swoim self-talk. Kiedy jesteś zdenerwowany lub niespokojny, twoje myśli mają tendencję do mieszania się i stają się trudne do kontrolowania. Usiądź na kilka chwil, aby przemyśleć całą sytuację. Poddanie się panice lub nerwom nie poprawi sytuacji, wręcz przeciwnie. Negatywne myślenie sprawi, że poczujesz się gorzej i nie będziesz w stanie wydać obiektywnej opinii, tzn. takiej, w której nie będą przeszkadzać Ci emocje. Umieść rzeczy w perspektywie i spójrz na dobre strony sytuacji: pozytywne myśli mogą czasami wystarczyć, aby dodać ci sił i znacznie zmniejszyć stres lub irytację.

Ćwiczenia oddechowe.

Weź głęboki oddech! Odizoluj się na chwilę i poświęć czas na oddychanie, aby uwolnić ciśnienie, które w tobie narasta. Istnieje kilka dostępnych ćwiczeń oddechowych. Na przykład ćwiczenie „koherencji serca”: zacznij powoli i głęboko oddychać, teraz przez trzy sekundy wdychaj powietrze przez nos, następnie wstrzymaj oddech na dwanaście sekund i na koniec przez sześć sekund wydychaj powietrze przez usta. Będziesz musiał powtórzyć tę praktykę kilka razy, co pozwoli ci nie tylko uregulować oddech, ale także lepiej ukierunkować emocje. Uspokojony rytm oddychania pozwoli Ci wtedy odzyskać spokój.

Unikanie niepotrzebnej presji.

Jeśli niepokój i rozdrażnienie stają się coraz częstsze, musisz zidentyfikować ich przyczyny. W niektórych przypadkach emocje te wynikają z zadań lub zleceń, które wywołują presję. Jeśli te zadania wywierają na Tobie presję, nie wahaj się ich delegować. Nie ulegaj pokusie myślenia, że jako przedsiębiorca musisz robić wszystko. Jeśli otoczysz się kompetentnymi i wykwalifikowanymi ludźmi, delegowanie zadań będzie skuteczne i zakończy się sukcesem. Nie stresuj się rzeczami, które jeszcze się nie wydarzyły: wydarzenie, które trzeba zorganizować, ważny klient, z którym trzeba się spotkać, to z pewnością momenty, które trzeba przewidzieć, ale dzięki dobremu przygotowaniu i niezbędnej pracy będziesz w stanie zapanować nad sytuacją. Panika z wyprzedzeniem tylko zdestabilizuje Cię, gdy nadejdzie czas.

Nie mów pod wpływem gniewu.

Jeden z Twoich pracowników popełnia błąd, jeden z Twoich partnerów decyduje się na porzucenie statku lub błąd w dostawie na kilka godzin przed wprowadzeniem nowego produktu/usługi do sprzedaży, a Ty ruszasz z miejsca, mówiąc agresywnie do wszystkich wokół! Prawdziwy błąd: kiedy mówisz w gniewie, masz tendencję do mówienia rzeczy, których niekoniecznie masz na myśli i których później będziesz żałować. Weź na siebie odpowiedzialność za uspokojenie się i zastanowienie się nad sytuacją i możliwymi rozwiązaniami zanim zaczniesz mówić. Jest to mądry nawyk, który pokazuje, że potrafisz kontrolować sytuację, co zwiększy twoją wiarygodność w oczach współpracowników.

Unikanie zbyt dużej ilości kofeiny.

Kofeina ma pewne zalety, takie jak utrzymywanie cię w stanie czuwania pomimo zmęczenia lub dodawanie ci energii w ciągu dnia. Ale uważaj, żeby nie przesadzić z ilością dobrych rzeczy. Według wielu lekarzy, kofeina ma tendencję do zwiększania adrenaliny i uczucia stresu lub zdenerwowania! Spożywaj je więc z umiarem, aby nie poddać się tym szkodliwym skutkom.

Spokojny sen.

Jak już pewnie zauważyłeś, kiedy nie śpisz dobrze, jesteś bardziej skłonny do irytacji i utraty panowania nad sobą. Jeśli krótkie noce są częścią Twojej codziennej rutyny jako przedsiębiorcy, postaraj się je wydłużyć o kilka dni w tygodniu, zwłaszcza w weekendy. Dobry sen jest regenerujący i przydatny dla sprawnego funkcjonowania w ciągu dnia. Nie wahaj się robić 15-minutowych drzemek dziennie, aby zrelaksować swoje ciało.

Wykonaj relaksującą czynność.

Szukasz ustronnych miejsc, w których możesz się zrelaksować? Kilka pomysłów znajdziesz na stronie https://www.dabrowainfo.pl.

Niektóre czynności są bardzo skuteczne w utrzymaniu ciała (i umysłu) w spokoju. Jednym z nich jest, oczywiście, medytacja! Nie myśl o tej praktyce jako zbyt odległej od ciebie i twojego sposobu bycia, joga w szczególności pozwala ci przyjąć postawę Zen! Medytacja jest korzystna dla układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżenie ciśnienia krwi i uspokojenie pracy serca. Jeśli medytacja nie jest tym, co lubisz robić, zamień ją na regularną aktywność sportową. Ma wiele zalet dla naszego zdrowia, a także jest doskonałym sposobem na odstresowanie się. Nie czekaj dłużej i pozbądź się stresu i napięcia dzięki dobremu joggingowi!