Aranżacja mieszkania wpływa na jego funkcjonalność i komfort użytkowników. Niebagatelną rolę odgrywa tu oświetlenie. Zaplanowane w odpowiedni sposób rozjaśnia wnętrze i wpływa na naszą wygodę. Co więcej, odgrywa ważną rolę przy kształtowaniu naszych nastrojów, oddziałuje na predyspozycje do wykonywania określonych czynności i gwarantuje bezpieczeństwo przy przemieszczaniu się po pomieszczeniu po zapadnięciu zmroku. Rola opraw oświetleniowych wprowadzonych do wystroju nie ogranicza się do rozjaśnienia jego przestrzeni. Wbrew pozorom przed lampami stawia się znacznie więcej zadań. W zależności od funkcji pełnionej przez pomieszczenie oraz tej, którą przypisuje się konkretnym oprawom, można oczekiwać, że wypełnią one przestrzeń światłem rozproszonym, zapewnią odpowiednie warunki do pracy biurowej oraz nauki, pomogą kształtować klimatyczny nastrój w przestrzeni wypoczynkowej, podkreślą efektowny wystrój lub same będą stanowić przyciągający uwagę element dekoracyjny. Czasami oczekiwania są uzależnione od roli, jaką pełni określona strefa funkcjonalna w danym pomieszczeniu. Przykład może tu stanowić oświetlenie blatu roboczego w kuchni albo strefy lustra w łazience. Dopasowanie parametrów światła do określonej przestrzeni i zadań, jakie stawiamy przed nią, pomaga zapewnić jej funkcjonalność.
Odpowiednia ilość światła
Nawet pomieszczenia z dużymi otworami okiennymi, które umożliwiają dobre doświetlenie wnętrza w ciągu dnia, wymagają wprowadzenia do aranżacji opraw oświetleniowych. Ich zadaniem jest rozjaśnienie wnętrza po zmroku, a w okresie jesienno-zimowym także w pochmurne dni. Błędem, który popełnia wielu inwestorów, jest ograniczenie się do jednej oprawy oświetleniowej zamontowanej w centralnej części pomieszczenia. W rzeczywistości bardzo często poza lampą pełniącą rolę oświetlenia ogólnego zachodzi też konieczność montażu opraw uzupełniających. W tej roli bardzo dobrze mogą spełniać się kinkiety albo lampy stojące (podłogowe lub przeznaczone do ustawienia na biurku albo komodzie). Szeroki wybór takich opraw można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl.
Design dopasowany do stylistyki wnętrza
Aby aranżacja mogła się dobrze prezentować, należy zadbać o jej spójność stylistyczną. Dotyczy to różnych elementów wyposażenia, w tym także opraw oświetleniowych. Mieszanie różnych stylów wnętrzarskich może prowadzić do chaosu aranżacyjnego i pogarszać estetykę wnętrza. Wyjątek stanowi wystrój eklektyczny, który z góry zakłada łączenie zróżnicowanych pod względem designu i stylistyki przedmiotów. Jednak nawet w takiej aranżacji ważne jest zachowanie umiaru i dużego wyczucia smaku. Wiele ciekawych informacji na temat stylistyki, designu i formy opraw oświetleniowych można znaleźć na stronie dom-dom.pl.
Barwa światła – istotny szczegół
Rzeczą, o której wielu inwestorów zdaje się zapominać, jest właściwie dobrana barwa światła. Ta powinna być uzależniona od roli pełnionej przez konkretne wnętrze, strefę funkcjonalną, a wreszcie konkretną oprawę oświetleniową. To od niej będzie zależeć w dużym stopniu nastrój panujący we wnętrzu. Barwa światła istotnie oddziałuje na użytkowników. Ciepłe światło będzie na nich wpływać relaksująco, ale też rozleniwiać. Właśnie dlatego doskonale realizuje się w pomieszczeniach i strefach o charakterze wypoczynkowym. Natomiast światło zimne pobudza, dodaje energii i motywuje do działania. Pomaga też skoncentrować uwagę na wykonywanych zadaniach, dlatego warto pomyśleć o montażu takiego oświetlenia w przestrzeniach przeznaczonych do nauki oraz w pomieszczeniach biurowych.
Jak, widać od wyboru oświetlenia do konkretnej aranżacji zależy bardzo wiele, bo to wpływa na stylistykę wnętrza, jego funkcjonalność, a także komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
Podobne posty
Krówki reklamowe – słodka inwestycja w marketing
Elegancja i precyzja – ZEGARKI BREITLING dla wymagających
Teatr w dobie cyfrowej rewolucji: Jak wykorzystać nowe technologie do promocji i sprzedaży biletów?